مجموعه تاريخي مذهبي قدمگاه رضوي

مجموعه تاریخی مذهبی قدمگاه رضوی در 24 کیلومتری شرق شهر نیشابور و در مسیر جاده ارتباطی به شهر مشهد مقدس واقع شده است که اکنون ( 1400 ) علاوه بر ارزش معنوی و مذهبی آن به دلیل اهمیت سیاسی، به مرکز شهرستان زبرخان ارتقاء یافته است. ارتفاع متوسط قدمگاه رضوی بالغ بر 1360 متر بالاتر از سطح دریا است و جمعیت آن بر اساس سرشماری رسمی کشور در سال 1395 معادل 3010 نفر بوده است.

آثار و شواهد موجود از جمله بقعه قدمگاه رضوی، کاروانسرای شاه عباسی و برج و باروی نیمه ویران، حکایت از تاریخ کهن این مکان دارد. حمراء، سرخک، علی باب و اسپریس از نام های قدیمی این شهر است. 

حضرت امام رضا ( علیه السلام ) به سال 200 قمری به هنگام طی مسیر به جانب مرو، در این مکان با اجتماع پر شور مردم منطقه و نیشابور مواجه شدند و توقف کوتاه امام (ع) سبب ساخت بنای یادبودی گردید که در آن یک پارچه سنگ قرار دارد و بر روی آن اثر دو قدم بزرگ منسوب به جای پای امام (ع) علت وجه تسمیه قدمگاه رضوی قلمداد می گردد. از چگونگی بنای اولیه اطلاع دقیقی در دست نیست لیکن بنای زیبای فعلی در قرن 11 هجری ساخته شده است که به صورت هشت گوش دارای ایوان های بلند و طاق نماهای دو طبقه بوده و مزین به کاشی های خشت هفت رنگ و گچ بری هایی می باشد که در وسط باغ بزرگی قرار دارد.

از کتیبه تاریخی بقعه قدمگاه چنین مستفاد می شود که بنا به امر شاه سلیمان صفوی به سال 1091 قمری ساخته شده و چهار ایوان بزرگ در جهات مختلف بنا و ازاره داخلی بقعه با کاشی های هشت گوش ممتاز پوشش یافته است کتیبه ای به خط ثلث باقی مانده که نویسنده  آن العبد محمد حسین  ثبت شده است. گنبد کاشیکاری شده قدمگاه شباهت کاملی به بنای معروف خواجه ربیع در مشهد دارد و چشمه جاری حضرتی از معجزات حضور مبارک حضرت ثامن الحجج (ع) که اکنون نیز به عنوان تبرک، کیمیای آرزومندان و زائران این مکان مقدس است.

ورود به پورتال

امامزاده محمد محروق

جغرافیای روستایی میان جلگه

بانو مریم اسلامی

فهرست