موزه و پارك حيات وحش

موزه تاریخ طبیعی ( حيات وحش ) نیشابور يكي از كم نظيرترين موزهاي تاريخ طبيعي در ايران است كه به همت بخش خصوصي در سال 1381 راه اندازي شده است. آقاي حسين حصاري يكي از علاقمندان به طبيعت و حيات وحش، از سن 15 سالگي به شكار و تاكسيدرمي پرندگان و حيوانات پرداخته و اكنون حاصل تلاش بيش از چهل سال طبيعت گردي خود را در اين موزه به نمايش گذاشته است.

اين موزه كه در داخل حجره هاي جنوبي كاروانسراي شاه عباسي و در حاشيه ميدان خيام نیشابور واقع شده است، ضمن برخورداري از نماي زيباي معماري مكان، پرندگان مختلف گرمسيري، سردسيري و بومي سواحل دريايي ايران را در تورفتگي حجره ها و با استفاده از طراحي و نقاشي در پس زمينه آنها به نمايش گذاشته است. انواع حيوانات وحشي و اهلي بومي ايران و نيشابور نيز به روش علمي تاكسيدرمي شده اند و در محوطه موزه استقرار يافته اند.

نمايش تعدادي از موجودات ناقص الخلقه و عجيب، مارها و ماهي هاي زنده در قفسه ها و آكواريوم ها از مزيت هاي كم نظير اين موزه مي باشد.

آقاي حصاري علاوه بر موزه، اقدام به راه اندازي اولين پارك حيات وحش ايران در40 كيلومتري شرق شهر نيشابور و در شهرستان زبرخان نيز نموده و اميد است با مساعدت علاقمندان و مسئولين محلي و ملي، شاهد تكميل و استقرار حيوانات و پرندگان اين پارك در آينده اي نزديك باشيم.

ورود به پورتال

امامزاده محمد محروق

جغرافیای روستایی میان جلگه

بانو مریم اسلامی

فهرست