مشاهیر و نام آوران ورزشی معاصر نیشابور

مشاهیر و نام آوران ورزشی معاصر نیشابور

فهرست مشاهیر و نام آوران ورزشی زیر برپایه گزارش های منابع رسمی و برخی شبکه های مجازی فعال در شهرستان تهیه و تنظیم گردیده است بنابراین چنانچه برخی داده ها و اطلاعات منتشر شده در این پورتال دارای انحراف یا دارای نقص می‌باشد. خواهشمند است اطلاعات تکمیلی و به روز شده را ارسال فرمایید.

گروه بندی مشاهیر نیز بر اساس میزان اهمیت مقامهای ورزشی در سطح ملی یا بین المللی و همچنین با ترتیب ورزشهای پهلوانی و ورزش های بومی و محلی، ورزشهای معلولین، رشته های ورزشی رزمی، ورزشهای گروهی (تیمی) و سایر رشته ها ارائه و معرفی شده اند.

  • پهلوان یعقوبعلی شورورزی

یعقوبعلی شورورزی متولد ۴ شهریور ۱۳۰۲ شمسی در روستای شورورز نیشابور و متوفی ١٣ مهر ۱۳۷۸ در این شهر است که از کشتی گیران و پهلوانان معروف ایرانی در سنگین وزن بوده و مدال‌های فراوانی در کشتی در سطح جهان و ایران بدست آورده است. بسیاری از ورزش دوستان و ورزش کاران ایرانی، نیشابور را با نام پهلوان یعقوبعلی شورورزی می‌شناسند. او موفق به کسب جام اخلاق، بازوبند پهلوانی کشور ایران شده بود. وی جزء معدود ورزشکاران ایرانی است که بدون شکست از کشتی کناره گیری کرده‌است. فدراسیون ورزش‌های باستانی و کشتی و پهلوانی جمهوری اسلامی طی حکمی حق احترام ضرب و زنگ را در کلیهٔ زورخانه‌های کشور به او می‌دهد. شورورزی دلبستگی ویژه‌ای به شهر و مردم نیشابور داشت، او بازوبند پهلوانی، کاپ اخلاق و کلیه احکام ورزشی و مدال‌هایش را طبق آئین خاصی به مردم نیشابور اهدا نمود. این اسناد و کاپ ها از سال ۱۳۷۶ به بعد در کاروانسرای شاه‌عباسی نیشابور نگهداری می‌شود. نقطهٔ اوج فعالیت‌های پهلوان شورورزی از سال ۱۳۳۲ شروع شد و به مدت 16 سال به‌طور مرتب مقام اول کشتی آزاد و فرنگی ایران را از آن خود ساخت. پهلوان شورورزی در مسابقات جهانی تهران در سال ۱۹۵۹ در سنگین وزن از اعضای تیم ملی بود و عنوان پنجم را کسب نمود، در سال ۱۹۶۰ به پوشیدن پیراهن تیم ملی نائل شد و همراه تیم ملی ایران در المپیک رم شرکت نمود و به مقام ششم نائل آمد. وی بارها همراه با تیم ملی ایران جهت انجام مسابقه کشتی دوستانه به کشورهای ترکیه، بلغارستان و روسیه اعزام شد.

پهلوانان کشتی خراسان در دهه ۴۰ که اکنون همه آن‌ها به دیار باقی رفته‌اند. ازسمت چپ: احمد وفادار، عباس گلمکانی، پهلوان یعقوبعلی شورورزی، قربان‌محمد بهادری و محمد خادم
زنده یاد یعقوبعلی شورورزی و غلامرضا تختی در مسابقات جهانی 1959 تهران
مزار پهلوان شورورزی در آرامگاه مشاهیر نیشابور
  • ابوالقاسم سخدری

ابوالقاسم سخدری کشتی‌گیر سابق ایران و نیشابور در دهه 1320 شمسی است که در بازی‌های المپیک ۱۹۴۸ برای تیم ملی ایران کشتی گرفت. سخدری هم دوره پهلوان شورورزی بود و در مرحله اول با قرعه استراحت روبه‌رو شد، در مرحله دوم دو بر یک برابر دیک هاتون آمریکایی تن به شکست داد، در مرحله سوم نیز مقابل برتیل آنتونسون سوئدی ضربه فنی شد و به مقام پنجمی وزن خود رسید. در راستای یادبود وی، گود کشتی با چوخه روستای حاجی‌آباد نیشابور به افتخار وی نامگذاری شده‌است.

پهلوان سخدری در کنار پهلوان شورورزی در گود کشتی باچوخه حاجی‌آباد زبرخان

همشهریان گرامی خواهشمند است چنانچه مطالب خلاصه شده و قابل ذکر یا تصاویری از مشاهیر ذکر شده در اختیار دارید، به منظور غنی سازی پورتال با ما به اشتراک بگذارید و نظرات ارزنده تان را جهت بهبود خدمات علمی پورتال ارسال نمایید.

نام و نام خانوادگی
این فیلد را پر کنید
ایمیل
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
تلفن همراه
این فیلد را پر کنید
پیشنهادات
این فیلد را پر کنید
نظرات تخصصی
این فیلد را پر کنید

بارگزاری فایل
فهرست